Fontanna Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna w Gdańsku ma niezwykłą historię. Skąd się wzięła? Kiedy powstała? Czy uległa zniszczeniu podczas wojny?

Fontanna Neptuna w Gdańsku – krótka historia

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Najczęściej odwiedzane miejsce Trójmiasta

Fontanny prawdy mogą być czyste. Jej strumienie są zamulone błotem i przepływają przez takie kanały sprzeczności, że prawda musi często żeglować po fikcji. *George Gordon Byron

Skąd wzięła się Fontanna Neptuna w Gdańsku?

Zanim powstała Fontanna Neptuna w Gdańsku, na Długim Targu w 1549 r. była studnia. Zdobiły ją metalowe dekoracje. Znajdowała się jednak nieco bliżej Motławy. Na początku XVII w. rozpoczęto prace nad budową bardziej okazałego obiektu. Wtedy z inicjatywy burmistrza Bartholomaeusa Schachmanna pojawiła się koncepcja fontanny.

W 1605 r. do prac przystąpili Abraham van den Block oraz prawdopodobnie Hans Vredeman de Vries. W latach 1606-1613 wykonali kamienną czaszę i obudowę basenu. Posąg Neptuna został odlany około 1615 r. w gdańskim warsztacie Gerdta Benningka. Jego twórcą był flamandzki artysta Peter Husen. Fontannę ostatecznie złożono i uruchomiono w 1633 r. W następnym roku dodano kutą kratę ogrodzeniową – dzieło Johanna Roggego.

W XVIII w. kamienna obudowa uległa zniszczeniu, wodotrysk wymagał naprawy. Odnowienie obiektu powierzono Johannowi Stenderowi. W latach 1757-1761 wykonał on nowy basen zachowujący pierwotny kształt i trzon fontanny. W tym okresie na furtkach ogrodzenia dodano herby Gdańska i orły w koronie. Uroczyste otwarcie odnowionej fontanny odbyło się 7 sierpnia 1761 roku.

Wiek XX

Gdy Polska odzyskała niepodległość, obiekt poddano konserwacji. Gdańsk miał jednak specjalny status wolnego miasta. W 1935 r. z ogrodzenia usunięto orły. W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległy trzon fontanny, trójząb i elementy ogrodzenia. Po II wojnie światowej Gdańsk ponownie wrócił do Polski. W 1945 r. fontannę częściowo zdemontowano i wywieziono z miasta. W 1954 r., po rekonstrukcji zniszczonych elementów fontannę ponownie uruchomiono. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych konserwowano kamieniarkę i posąg. Ostatni remont fontanny przeprowadzono w okresie od września 2011 do kwietnia 2012 roku. Objął on zainstalowanie nowoczesnego systemu uzdatniania wody.

Ulubione miejsce spotkań

Fontanna Neptuna jest miejscem spotkań wszystkich mieszkańców i turystów przybywających do Gdańska. Znajduje się w reprezentacyjnym miejscu Długiego Targu przed Dworem Artusa. W pobliżu znajduje się wiele restauracji i kafejek, gdzie smacznie zjesz obiad i deser 😉

Odwiedź inne ciekawe miejsca

Służewski Dom Kultury [ZOBACZ]

Pałac w Wilanowie [ZOBACZ]

DOMIN – najlepsza szkoła rysunku [ZOBACZ]

Dodaj komentarz