Kina alternatywne Warszawy
Warszawa jako stolica kultury oferuje szeroką gamę kin do wyboru, najbardziej znane i reklamowane miejsca zdecydowanie zdominowała popkultura. W Warszawie możemy znaleźć kina komercyjne jak i studyjne, w tym artykule postaram się zapoznać Cię z tymi drugimi:) Poznasz mniej znane kina, na których ekranach skupiają się starsze i alternatywne propozycje seansów, ale także ciekawe nowości. Pozwól aby poniósł Cię mikroklimat tych pięknych miejsc!
Lista alternatywnych kin w Warszawie
- Iluzjon
ul. Ludwika Narbutta 50A - Kinogram
Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53 - Kino Muranów
ul. Gen. W. Andersa 5 - Kino Atlantic
ul. Chmielna 33 - Kino Luna
ul. Marszałkowska 28 - Kino Kultura
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 - Kino Relaks
ul. Złota 8 - Kino Wisła
plac Thomasa Woodrowa Wilsona 2
Iluzjon
https://www.iluzjon.fn.org.pl/repertuar.html
Po wielu zmianach miejsca położenia, zyskał swoje miejsce na miejscu dawnego kina Stolica. Kino to szczególnie jest cenione za swój wybitny repertuar- połączenie klasyki i nowości. Oferuje również dużo ciekawych wydarzeń kulturowych między innymi pokazów, spotkań z reżyserami czy aktorami, a nawet seansów z muzyką na żywo. Niedawno otworzyła tam kawiarnie- Iluzjon Cafe Bar, który jestidealnym miejscem do dyskusji po przyjemnie spędzonym seansie:)
Mieczysław Piprek zaprojektował ten Iluzjon jako kino Stolica. Jest to modernistyczny budynek z dozą socrealizmu. Wraz z otaczającym go skwerem został wpisany do rejestru zabytków.
Mieczysław Piprek był polskim architektem. W 1936r. rozpoczął studiowanie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, co później kontynuował do 1947 roku już w Tajnym Wydziale Architektury pod kierunkiem Bohdana Pniewskiego. Zaprojektował oprócz kina Stolicy, trzy inne wolnostojące kina: W- Z, ! Maj i Ochota.
Kinogram
Ciekawe kino umieszczone w sercu Fabryki Norblina czyli odnowiona przestrzeń, wybudowanego w 1820 roku Zakładu Brązowniczego Norblina, wykonał nawet odlew do nagrobka Bolesława Krzywoustnego. Fabryka po II wojnie światowej przekształciła się na muzeum, a niedawno została zrewitalizowana przez grupę- PRC Architekci. Teraz mieszczą się tam: powierzchnie usługowo-biurowe, muzeum, biobazar, liczne restauracje, parking a także butikowe kino. Wnętrze Kinogramu nawiązuje do industrialnej historii, wystrój sal kinowych przypomina złotą erę amerykańskich kin studyjnych, przechodząc korytarzami czuć powiew artystycznego stylu vintage. Kino zamiast zwykłych siedzeń jest również wyposażone w regulowane kanapy. Inna ciekawostką jest możliwość wypożyczenia sali dla siebie, a także wniesienie do kina przeróżnych przekąsek dostępnych w barze- od popcornu serowego do doskonałych drinków.
Kino Atlantic
https://www.novekino.pl/kina/atlantic/repertuar.php#1
Jest to najstarsze, działające kino w Warszawie, które wybudowano w 1930 roku. Zaprojektowane go architekci Juliusz Żórawski i Jerzy Sosnkowski. Budynek przetrwał II Wojnę Światową i został ponownie otworzony w 1945 roku, a pierwszym wyświetlonym filmem był radziecki „Berlin”. W latach 50 XX wieku w trakcie renowacji, dołożyli kultowy niebieski neon z napisem „Atlantic”. Wyświetlają tam starsze pozycje jak i nowości.