Obiekt z ponad 600 letnią historią
To nie świdermajery, a ona wyróżnia Wawer.
Pomimo że, historia Warszawy sięga już IX wieku to sam Wawer został do niej przyłączony dopiero w 1951 roku. Dzielnica swoją nazwę zawdzięcza XVIII wiecznej karczmie, choć pierwsze ślady osadnictwa na tarasach nadwiślańskich sięgają już VI wieku. Kolonia powstała dopiero w 1838 roku, a pierwsi osadnicy pojawili się rok później. To, co jest niezwykłe to fakt, że w Wawrze znajdziemy również budynki starsze, jak np. parafię pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zerzeniu.
Historia kościoła jest znacznie starsza niż myślimy
Kościół swoje istnienie zawdzięcza rodzinie Zerzeńskich, dzięki której mógł powstać już w 1403 roku, a w 1406 roku być erygowanym przez biskupa poznańskiego Wojciecha Jastrzębca. Niestety historia pierwszego budynku jest krótka, gdyż został zniszczony już podczas potopu szwedzkiego, a następnie został odbudowany do 1667.
Bez jego projektu parafia nie wyglądałaby tak jak teraz.
Po licznych przeżyciach nowy, murowany budynek kościoła powstał w latach 1880-1888 staraniem ks. Aleksandra Kubina z fundacji hr. Aleksandry Augustowej Potockiej. Projekt kościoła został powierzony Konstantemu Wojciechowskiemu, specjalizującemu się właśnie w architekturze sakralnej. Architekt studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych i Monachium. Jego dzieła możemy podziwiać w całym kraju, od Bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, przez Kaplicę grobową rodziny Kronenbergów na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie, aż po Pałac w Szymanowie.