Uncategorized

Sieradzki Park Etnograficzny

Choć sama nazwa może wydawać się mało zachęcająca, to nic bardziej mylnego. Sieradzki Park Etnograficzny to czarujące miejsce, które przywołuje wspomnienia z wakacji na wsi.

A to nie skansen?

Nazwa Sieradzki Park Etnograficzny dla wielu osób nie jest tak oczywista. A także nie do końca znana. Park zdecydowanie bardziej jest rozpoznawalny pod nazwą skansen, jest to potoczne określenie muzeum na wolnym powietrzu.
Położony jest w Sieradzu w pobliżu Wzgórza Zamkowego.

Dom Tkacza

Po przekroczeniu wejścia, zza drzew owocowych wyłania nam się pierwszy budynek. Jest to zrekonstruowany Dom Tkacza ze Zgierza, który pojawił się tutaj jako pierwszy. Obecnie pełni funkcje administracyjne. Dom Tkacza jest budynkiem zbudowanym w konstrukcji sumikowo-łątkowej. No dobrze, ale nic mi to nie mówi. Konstrukcja składa się z dwóch zasadniczych elementów – łątków, są to pionowe słupy, pomiędzy które są wpuszczane poziome elementy, czyli sumiki. Sama konstrukcja sprawia, że budynek nabiera bardzo ciekawego wyglądu.

Strzeżony przez…

Pomimo swoich niewielkich zbiorów Sieradzki Park Etnograficzny ma cudowny klimat przypominający wakacje na wsi u babci. W pobliżu Domu Szczepana Muchy znajduje się cudny ogródek nie tylko z warzywami, ale również z kwiatami i ziołami. Niegdyś ogródek w pobliżu chaty był dumą każdej gospodyni. Jednak dookoła domu jak i również w nim możemy znaleźć wiele rzeźb ludzi a także diabłów, których twórcą jest Szczepan Mucha. Był on rzeźbiarzem ze wsi Szale. Zagroda jest otoczona bardzo magicznym płotem. Jego sztachety są rzeźbione, a każda z nich to demon, który miał strzec domostwa.

Dodaj komentarz