Uncategorized

Skromne miasto pod Warszawą, ale czy na pewno?

Mały Wiedeń, czyli niesamowiete budowle w małym mieście
Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie (kościół farny) – główny kościół rzymskokatolicki Żyrardowa, a zarazem jedna z największych budowli sakralnych na Mazowszu. Wyróżniają go wielkie witraże, ale również wielobarwny wzór dachówki oraz fakt, że cąły zbudowany jest z cegły. Układ fasady kościoła Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie jest bardzo podobny do układu fasady Kościoła Wotywnego w Wiedniu. Różnią się one zaledwie materiałem budowlanym oraz dachówka, która jest bardziej barwna


Więcej się nie dało…To był hojny dar
Na budowę Kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie wpłynęło wiele datków od wielu zamożnych ludzi z okolic miasta, miedzy innymi od Karol Dittrich jr. Natomiast największe wrażenie zrobił będący właścicielem cegielni w Radziejowicach Zarząd Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich, który podarował ponad 3000 000 sztuk radzejowickiej cegły (wypalanych w kilkudziesięciu różnych kształtach).


Kontrowersyjny obraz Matki Boskiej w kościele?
We wnętrzu kościoła możemy znaleźć wiele pieknych obrazów, natomiast największą uwagę przykuwa obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Maryja znajduje się na polu pełnych kwiatów lnu. Natomiast to co wyróżnia ten obraz na tle innych jest fakt że Dzieciątko nie trzyma w rękach berła, lecz wrzeciono. Jest to uznawane za ciekawy element kompozycyjny.

Dodaj komentarz