GotykMazowszeUncategorized

Zamek w Czersku

Zamek w Czersku to świetny pomysł na szybką wycieczkę za Warszawę. Usytuowany około 30 km od stolicy, blisko Góry Kalwarii, Czersk, był niegdyś siedzibą książąt Mazowsza i własnością królów Polski. Urokliwa, otoczona sadami wieś na wiślanej skarpie, to rejon wręcz kipiący historią, który nadal tętni życiem. Poniżej opowiem Wam krótko o historii Czerska i własnych doznaniach z tego pięknego miejsca. Zapraszam!

Byćmoże zainteresują Cię też inne obiekty w naszej galerii? Sprawdź teraz!

Dom Kultury Służew [ZOBACZ]

Kościół Mariacki w Gdańsku [ZOBACZ]

Wyjazd do Zamku w Czersku

Po długim tygodniu w pracy postanowiliśmy wybrać się w rodzinnym gronie na spontaniczną wycieczkę. Mieszkamy w Warszawie, więc chcieliśmy udać się gdzieś niedaleko. Naszym celem było w końcu wypocząć, a nie spędzać nasz wolny czas w spiekocie samochodu. Przypadkiem natrafiliśmy na historię Zamku w Czersku i od razu przypadł nam do gustu klimat tego miejsca! Po drodze wstąpiliśmy jeszcze do równie gościnnej Góry Kalwarii, skąd już prosto wyruszyliśmy do Czerska.

Gdy byliśmy na miejscu, zaparkowaliśmy przy Placu Tysiąclecia. Dookoła skweru znajdują się tablice z informacją turystyczną i restauracje – to bardzo dobrze zorganizowane miejsce. Stąd wystarczyło tylko przejść malowniczą dróżką obok Kościoła Przemienienia Pańskiego, by dotrzeć do kas biletowych. Przed nami roztoczył się widok na Zamek w Czersku.

Zamek w Czersku – pierwsze wrażenia

Naszym oczom ukazała się pierwsza wieża Zamku w Czersku. Mimo świetnego stanu obiektu, nadal pozostawia on tajemniczą atmosferę ruin średniowiecznych obwarowań. Po przejściu przez bramę, weszliśmy na rozległy dziedziniec. Pierwszą rzeczą, która rzuciła się w oczy, był piękny widok naturalnego krajobrazu doliny Wisły za niskimi murami. Po przejściu dalej doliczyliśmy pozostałe dwie wieże. Niedługo potem podeszliśmy do rekonstrukcyjnych przebierańców, opowiadających innym turystom o miejscu, w którym się znaleźliśmy – Zamku w Czersku!

Historia Zamku w Czersku

Historia pierwszej osady w Czersku sięga XI wieku, czyli czasów panowania Bolesława Śmiałego. To czyni Czersk jednym z najstarszych grodów na terenie Mazowsza! Duże niebezpieczeństwo stanowiły wówczas najazdy ze strony Litwinów i Prusów. Dlatego też cypel w dolinie Wisły stanowił idealne miejsce do utworzenia fortyfikacji obronnych.

Zwiedzanie Zamku w Czersku

Zwiedzanie Zamku w Czersku tak naprawdę ogranicza się do zwiedzania trzech wież: wieży bramnej (czworokątnej), wieży południowej (więziennej), która połączona jest murem z wieżą bramną oraz wieży zachodniej (zbrojownej). Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie trzy wieże są dostępne dla zwiedzających. Zawsze otwarta jest wieża bramna – wchodzi się tu po wąskich i dość stromych schodach, więc należy zachować ostrożność. Wieża więzienna okresowo jest zamykana, z kolei wnętrza wieży zachodniej nie są dostępne dla zwiedzających. Ze szczytów wież rozpościerają się widoki na dolinę Wisły i okoliczne pola i łąki.

Garść praktycznych informacji przed wizytą

Zamek w Czersku we wrześniu otwarty jest codziennie w godzinach 10:00-18:00 (niektóre miesiące różnią się godzinami otwarcia). Bilety można nabyć w kasie na miejscu lub przez stronę biletyna.pl. Za bilet normalny w dni robocze zapłacimy 8 zł, a w weekendy 10 zł. Bilet ulgowy natomiast będzie nas kosztował 5 zł każdego dnia tygodnia. W poniedziałki do Zamku w Czersku wejdziemy za darmo. To bezpłatne zwiedzanie jest możliwe w związku z pozyskaniem dotacji z Programu Ochrona zabytków 2020 na prace konserwatorskie w Zamku w Czersku.

Nietypowe atrakcje Zamku w Czersku

To tutaj w Czersku spotykały się szlaki handlowe, rozwijało się rzemiosło, tu miały miejsce krwawe walki z wrogiem. Te czasy już dawno minęły, ale w Zamku w Czersku nadal można posmakować prawdziwej historii i dzielić się nią z bliskimi! Od maja do września oferuje szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Cykl Historia viva! i tutejsze rekonstrukcje historyczne pozwolą Ci na przeżycie i zrozumienie przeszłych wydarzeń w różnych epokach historycznych. W maju ma tu miejsce m.in. Turniej Rycerski, w czerwcu piknik historyczny Szwedzi na zamku, a w sierpniu piknik archeologiczny Śladami średniowiecza. W sierpniu Zamek w Czersku zaprasza nas na Noc spadających gwiazd. Najlepiej wypatrywać ich poza miastem, czyli tam, gdzie nie zasłoniłyby ich uliczne światła. Dziedziniec Zamku w Czersku idealnie się do tego nadaje. Noc grozy na Zamku to kolejne wydarzenie, dla którego sceneria zamczyska zapewni odpowiedni, mroczny klimat.

Dla uczniów Zamek w Czersku oferuje żywe lekcje historii, natomiast wszystkich zainteresowanych zachęca do zwiedzania z Questem i Grą zamkową.

Warto odwiedzić Czersk!

Dodaj komentarz