RenesansŚwiętokrzyskie

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe czyli największy pałac w Europie przed wybudowaniem Wersalu! Należący w dodatku nie do króla Polski, a ekscentrycznego wojewody. Dzisiaj jedna z najpiękniejszych ruin na ziemiach Polski! Jak powstał i dzięki komu?

Historia Zamku Krzyżtopór

Zamek powstawał w latach 1621?-1644 (dokładna data rozpoczęcia budowy nieznana) na zlecenie Krzysztofa Ossolińskiego herbu Topór, wojewody sandomierskiego. Człowieka niezwykle wykształconego jak na tamte czasy.

Historia powstania planów i architektury obiektu jest do chwili obecnej nieznana. Mówi się jednak, że został on projektowany wg kalendarza, tj. „okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów”. Wiadomo natomiast, że w późniejszych latach zajmował się nim Wawrzyniec Senes, w dokumencie z 1633 zapisany „na ten czas architekt zamku Krzyżtoporskiego”.

Ta niezwykła rezydencja pałacowa w stylu włoskim „palazzo in fortezza”, składa się z trzech części – zespołu pałacowego z zabudowaniami gospodarczymi, założenia obronnego z fortyfikacjami i założenia ogrodowego typu włoskiego. Do wnętrza zamku dotrzeć możemy jednie poprzez wierze bramą dzięki której zamek zyskał swoją nazwę. Krzyż jako symbol wiary oraz Topór czyli herb Ossolińskich mieszczą się po obu stronach wjazdu do zamku.

Brama wjazdowa z Krzyżem i Toporem

Ciekawostki

Brama wjazdowa od strony dziedzińca
  • W jednej z sal zamku znajdować się miał szklany strop z egzotycznymi rybkami
  • W podziemiach zamku znajduje się źródełko wody „Krzyżtopożanki” mające wyjątkowe walory smakowe i właściwości lecznicze
  • Krzyżtopór miał być połączony z Osolinem sekretnym podziemnym tunelem
  • W prawej stajni zamku znajdują się ponoć tak znakomite warunki akustyczne, ze znawcy sugerują organizację w tym miejscu koncertów

Jak tam dotrzeć ?

Pomysł na zwiedzenie zamku narodził się podczas towarzyskiego wyjazdu w góry świętokrzyskie. Wszyscy uznaliśmy, że mimo iż ten niesamowity obiekt znajduje się ok 70km od naszego miejsca noclegowego nie możemy pozwolić sobie na ominięcie go na naszej trasie podróży.
Na miejsce dotarliśmy wpisując miejscowość „Ujazd” na mapach Google. Miejscowość ta znajduje się ok. 15 km na południowy zachód od Opatowa, tuż przy drodze 758, a sam zamek – zauważyliśmy od razu dojeżdżając do docelowej lokacji.

Wejście na Zamek Krzyżtopór

Jedna z „uliczek” zamku

Trochę ku naszemu zdziwieniu wejście do ruiny okazało się płatne. Ceny sięgają od 6 do 12 zł, w zależności od ilości osób i ulg z których możemy skorzystać. Na plus można policzyć darmowy parking mieszczący się przy samym zamku, oraz darmowe toalety. Na minus – niestety nie można wejść na teren zamku z psem, co w naszym przypadku skutkowało tym, że musieliśmy zwiedzać zamek w dwóch grupach rotacyjnie. Wszelkie informacje o cenach można znaleźć na oficjalnej stronie zamku.

Zwiedzanie

Podczas naszego pobytu miejsce wydawało się bardzo turystyczne i odwieczne przez wiele osób – na tyle, że wręcz niemożliwe było znaleźć kadr do zdjęcia by nie złapać osoby postronnej. Choć może być to kwestia weekendu w dni wakacyjne. Samo zwiedzanie zajęło nam około godziny, choć warto tutaj przyjechać nawet na cały dzień. Obiekt jest częściowo przystosowany do osób niepełnosprawnych.

Wrażenia

Osobiście uważam, że jest to miejsce naprawdę niesamowite i warte odwiedzenia. Wg mnie to szczególnie wdzięczna ruina do rysowania, fotografowania czy odwiedzania w celach turystycznych. Przepiękne ujęcia, zakamarki pełne sekretów i historia ukryta w murach Zamku Krzyżtopór sprawiają, że powrót do tego miejsca na przynajmniej kilka godzin plasuje na pierwszym miejscu „must see” w województwie Świętokrzyskim.

[Interesują Cię zamki w Polsce? KLIKNIJ]

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz